Miód złoty cud

Miód nazywany jest bursztynowym lekarstwem albo płynnym złotem. Jest jednym z naturalnych antybiotyków. Żyjemy coraz dłużej i zmagamy się z przewlekłymi chorobami, dlatego coraz szerzej stosowana jest apiterapia – leczenie z wykorzystywaniem miodu i innych produktów pszczelich.

Miód składa się w 80 % z cukrów prostych (fruktozy i glukozy). Stąd może pojawić się pytanie – czy miód jest zdrowy? Wystarczy spojrzeć na jego pozostałe składniki, czyli potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, chlor, molibden, mangan i kobalt. Do tego dochodzą witaminy – głównie C, z grupy B, biotyna, kwas foliowy i pantotenowy. To wszystko sprawia, że miód działa m.in. oczyszczająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wzmacnia organizm oraz chroni układ oddechowy przed przeziębieniami, czy schorzeniami gardła i zapaleniem zatok. Wspiera także pracę serca i jest pomocny m.in. w leczeniu choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Miód leczy też wrzody żołądka i dwunastnicy. Pomaga przy zapaleniu jelit, chorobach wątroby oraz działa przeciwbiegunkowo. Równocześnie zwalcza zaparcia i usprawnia procesy trawienne. Na tym jednak nie koniec. Miód jest zalecany osobom, które cierpią na choroby układu moczowego, w tym m.in. zapalenie nerek lub pęcherza moczowego. Ponadto warto go jeść w przypadku bezsenności i nerwowości, ponieważ miód działa uspokajająco. 


 

Ciekawostka

Czy wiedzieliście, że do wytworzenia 1 kg miodu pszczoły muszą odwiedzić nawet kilka milionów kwiatów. Jedna pszczoła produkuje w ciągu całego swojego życia jedną płaską łyżeczkę miodu. Prędkość lotu pszczoły to ok. 30 km/h, a jednego dnia wszystkie robotnice w rodzinie pszczelej wykonują łącznie ponad 150 tys. lotów.


 

Miody z mojej pasieki

Miód akacjowy

(krystalizuje od 6 tygodni do 10 miesięcy)- najdłużej pozostaje płynny, zalecany dla cukrzyków. Zapobiega zaparciom, tworzeniu się kamieni nerkowych. Okłady z miodu akacjowego pomagają zwalczyć zakażenie ropne wywołane przez gronkowce, paciorkowce i inne drobnoustroje.

Miód lipowy

(krystalizuje po 3-4 tygodniach) - eteryczny miód o złotej barwie. Warto go mieć pod ręką, kiedy jesteśmy osłabieni lub przemęczeni.

Miód rzepakowy

(krystalizuje od 1-3 tygodni) – uznany za jeden z najzdrowszych miodów polskich, ma najwyższą zawartość glukozy, ma kolor biały i świetnie nadaje się do smarowania pieczywa. Dzięki niemu można uniknąć pęcherzy, zakażeń ran i blizn po oparzeniach. Polecany na zgagę. Jest bogaty w bor potrzebny do budowy tkanki kostnej.

Miód wielokwiatowy

(krystalizacja w ciągu kilku tygodni) - pomaga na spękane usta, hamuje rozwój bakterii. Jest dobrym źródłem energii dla pracy serca. Jego regularne spożywanie zaleca się alergikom i astmatykom, a także osobom, które dręczy katar sienny.

Miód faceliowy

(krystalizacja od kilku tygodni do kilku miesięcy)- obniża toksyczne działanie używek, takich jak alkohol i nikotyna. Należy go spożywać po dużym wysiłku fizycznym oraz intelektualnym. Uwielbiają go dzieci.

Miód nektarowo-spadziowy

(krystalizacja do kilku miesięcy) - ze spadzi liściastej oraz nektarów kwiatów. Polecany jest podczas anemii oraz gdy towarzyszy nam zmęczenie. Łączy w sobie właściwości lecznicze miodów wielokwiatowych z aktywnością antybiotyczną miodów spadziowych.

Najwięcej właściwości zachowuje się, gdy miód dajemy pod język i trzymamy tam przez chwilę, aby do organizmu wchłonęły się różne cenne składniki, zwłaszcza enzymy, zanim ulegną dezaktywacji w żołądku. Zalecenia specjalistów brzmią, że nie należy podawać miodu maluchom, które nie skończyły jeszcze pierwszego roku życia.
Krystalizacja jest charakterystyczną cechą miodu. Bywa ona często postrzegana negatywnie, dlatego zdarza się, że duże sklepy, w obawie przed brakiem zainteresowania ze strony klientów skrystalizowanym miodem, podgrzewają je, aby zachowały płynność, pozbawiając go tym samym najcenniejszych właściwości. Nie bójcie się kupować – zwłaszcza zimą – skrystalizowanego miodu. Krystalizacja jest prawidłowym procesem zachodzącym w naturalnym miodzie i nie świadczy o utracie cennych właściwości.